Jakie są zalety ukrytej listwy przydodłogowej w porównaniu do plastikowych i drewnianych

Jakie są zalety ukrytej listwy przydodłogowej w porównaniu do plastikowych i drewnianych

Zawartość
 1. Co to jest ukryta listea przypodłogowa
 2. Zalety drewnianej listwy
 3. Plusy i minusy plastikowej listwy
 4. Zalety ukrytej listwy przypodłogowej

Dobrze dobrana listwa jest bardzo ważna dla wnętrza. Oprócz funkcji czysto dekoracyjnej — tworzyć doskonałość całego projektu pomieszczenia, cokół z powodzeniem ukrywa komunikację, zakrywa nierówne krawędzie dekoracji, a także chroni szczeliny między ścianami a podłogą przed kurzem i brudem. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy produkt zostanie pomyślnie dobrany zarówno pod względem parametrów konstrukcyjnych, jak i projektowych.
Producenci materiałów budowlanych oferują wiele rodzajów listew, z których najpopularniejsze są wyroby drewniane i plastikowe. Jednak ostatnio znacznie wzrosło zapotrzebowanie na ukryte cokoły. 

Co to jest ukryta listea przypodłogowa

Jest to specjalny rodzaj cokołu, który montowany jest w jednej płaszczyznie ze ścianą i nie posiada wystającego elementu jak tradycyjne listwy. Konstrukcja cokołu ukrytego zawiera tylko dwa elementy: aluminiowy profil (mocowany do ściany) oraz wstawkę ozdobną (którą można wykonać z dowolnego materiału). Taką konstrukcję można zamontować w dowolnym pomieszczeniu i do każdego rodzaju podłogi. Projektanci często wykorzystują tego typu produkty do stworzenia efektu "unoszącej się" nad podłogą ściany.

Zalety drewnianej listwy

Drewniane cokoły najlepiej nadają się do tradycyjnych i dekoracyjnych projektów, pięknie uzupełniając marmurowe lub wyłożone kafelkami podłogi. Idealnie prezentuje się na tle jasnej ściany. Jego główne zalety to to, że jest naturalny, ekologiczny, trwały, ma drogi i wytworny wygląd. Naturalny produkt jest łatwy w obróbce, łatwo go malować.

Jednak w przeciwieństwie do cokołu ukrytego cokół drewniany ma pewne wady:

 1. brak wnęk, w których można schować kable komunikacyjne;
 2. wymaga obróbki wykończeniowej, a następnie okresowego malowania lub lakierowania;
 3. można go zamontować tylko raz, w przypadku naprawy stare listwy będą musiały zostać wymienione na nowe.

Plusy i minusy plastikowej listwy

Najtańszym, a przez to najpopularniejszym roswiązaniem na rynku, są listwy wykonane z PVC. To najlepsza opcja do kuchni, łazienki, korytarza i innych pomieszczeń. Szeroka gama wzorów i kolorów pozwala na wykorzystanie wyrobów plastikowych do realizacji najbardziej wymagających rozwiązań projektowych.
 
Nadaje się do linoleum, laminatów, dywanów. Można go myć wodą i różnymi środkami czyszczącymi. Inne zalety plastikowych listew przypodłogowych to:

 1. brak specjalnej obróbki i specjalnej pielęgnacji;
 2. lekkość;
 3. gładka powierzchnia;
 4. odporność na wilgoć;
 5. niski koszt;
 6. obecność specjalnego wewnętrznego kanału, w którym można schować kable.

Zalety ukrytej listwy przypodłogowej

Montaż listwy ukrytej wymaga pewnego profesjonalnego podejścia, ponieważ taka praca wymaga dużej precyzji i dokładności. Dlatego lepiej powierzyć tę sprawę profesjonalistom. Jednak taki cokół jest idealną opcją, jeśli planujesz zainstalować ukryte drzwi lub w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu. W przeciwieństwie do analogów drewnianych i plastikowych, cokół ukrytej instalacji:

 1. jest nie zauważalny we wnętrzu;
 2. tworzy jednolitą płaszczyznę ze ścianą;
 3. nie zajmuje przestrzeni;
 4. umożliwia ustawienie mebli blisko ściany;
 5. nie gromadzi kurzu i brudu w szczelinach;
 6. długi termin przydatności.

Ukryta listwa z oświetleniem LED nie tylko wygląda spektakularnie, ale także pozwala nie zgubić się w całkowitej ciemności.

Podziel się tą historią na:
( 2 )
Nie ma jeszcze recenzji
Napisz komentarz
Rekomendowane produkty
Ukryta listwa przypodłogowa 80 mm bez powłoki
Szybki podgląd Ulubione
Ukryta listwa przypodłogowa 60 mm z wstawką MDF
Szybki podgląd Ulubione
Ukryta listwa przypodłogowa 60 mm bez powłoki
Najlepsza cena
Szybki podgląd Ulubione

Szukaj