Cena
-
zl
Inne filtry

Listwa ukryta wykonany z aluminium: ulepszamy aranżację wnętrz

Jeśli szukasz sposobów na ulepszenie wystroju wnętrza domu lub biura, możesz rozważyć zainstalowanie ukrytej listwy przypodłogowej. Ostatnio coraz większą popularnością cieszy się listwa zlicowana ze ścianą, która daje więcej miejsca na realizację dowolnych pomysłów projektowych. Elegancki, minimalistyczny wygląd pozwala na zamontowanie w pomieszczeniu ukrytych drzwi, stworzenie efektu lewitującej ściany oraz ustawienie mebli w taki sposób, aby w pomieszczeniu było więcej miejsca.

Co to jest listwa ukryta

Cokół ukryty - listwy wpuszczane w ścianę, którę są montowane równo ze ścianą i tworzą idealnie gładki, bezszwowy wygląd. Świetne do pomieszczeń, które wymagają wyrównania ścian.Takie rozwiązanie pozwala na stworzenie jednej kompletnej płaszczyzny ze ścianą, ukrycie wszystkich mankamentów i stworzenie atrakcyjnego efektu wizualnego. Zdecydowanie warto kupić takieccokoły do ​​drzwi ukrytych, ponieważ drążki nadwieszone nie nadają się do tego rozwiązania konstrukcyjnego.

Listwa przypodłogowa foto

Podstawa cokołu ukrytego to profil aluminiowy. Jest to mocny i trwały materiał, który wytrzyma wysoką wilgotność, gwałtowne zmiany temperatury i wstrząsy mechaniczne, i będzie służył przez wiele lat. Nadaje się do miejsc o dużym natężeniu ruchu. Modyfikacja formowania zależy od pomysłów projektowych. Do wyboru jest profil z wstawką MDF lub profil z kanałem pod oświetlenie LED.

Zalety stosowania listwa ukryta

Zastosowanie ukrytej listwy w domu lub biurze ma kilka zalet:

  1. Minimalistyczny, nowoczesny wygląd w ogóle nie rzuca się w oczy we wnętrzu, dzięki czemu daje możliwość podkreślenia ważniejszych detali.
  2. Oszczędność miejsca w pokoju – meble i inne elementy dekoracyjne można ustawić blisko ściany, unikając szczelin i zwalniając dużo miejsca w pokoju.
  3. Formowanie jednej płaszczyzny ze ścianą — ukryte listwy drzwiowe tworzą idealnie gładką powierzchnię i nadają się do montażu drzwi chowanych.
  4. Możliwość ukrycia najmniejszych nierówności na styku ściany i podłogi.
  5. Zapobieganie gromadzeniu się kurzu, brudu i zanieczyszczeń – nie wymaga dodatkowej pielęgnacji i nie odkształca się pod wpływem środków chemicznych.
  6. Możliwość ukrycia całej komunikacji w specjalnych kanałach lub dołączenia diod LED w celu stworzenia efektu unoszącej się ściany.

Jak wybrać nowoczesne listwa do ukrytych drzwi

Jeśli zdecydowałeś się na listwa ukryta przypodłogowa w ścianie, powinieneś wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze. Faktem jest, że listwa ukryta przypomina konstruktor, w którym najważniejsze jest prawidłowe zamontowanie profilu. I dopiero później, po zakończeniu całej ciężkiej pracy, możesz zainstalować listwę wykończeniową. Tak więc, wybierając listwe ukrytą, zwróć uwagę na następujące parametry:

  1. Wysokość profilu: od 55 do 80 mm. Wybór zależy od zadań funkcjonalnych do wykonania: schować kable, zainstalować oświetlenie LED lub po prostu zamontować ukryte drzwi. Cena produktu zależy od rozmiaru.
  2. Wstawka do profilu. Najczęściej wybierają wstawki do listwy ukrztej wykonane z płyty MDF. Są łatwe w montażu i dostepnę w różnych kolorach: do wyboru powłoka satynowa lub matowa, pod drewno lub kolor idealny biały. Z łatwością wybierzesz opcję, która będzie idealnie pasować do Twojego projektu.
  3. Dostępność kanału kablowego. Pozwala ukryć całą komunikację lub zainstalować pasek LED, aby stworzyć efekt unoszącej się ściany.

Cechy instalacji ukrytego cokołu

Listwy przypodłogowe do płytek

Montaż listwa ukryta przypodłogowa jest jednym z najtrudniejszych do wykonania i wymaga starannego planowania i dbałości o szczegóły. Z tego powodu montaż listew ukrytych jest możliwy tylko w nowym budynku lub podczas generalnego remontu. Osobliwością jest to, że ukryte cokoły muszą być zainstalowane we wnęce ściany przed rozpoczęciem prac tynkarskich. Najpierw należy dokonać dokładnych pomiarów i bardzo precyzyjnie przymocować profil do ściany. Jednocześnie z góry brane są pod uwagę położenie gniazd elektrycznych i otworów wentylacyjnych, specyfikę wykładziny podłogowej, specyfikę pomieszczenia itp. Dlatego taką pracę można powierzyć tylko specjalistom, którzy mają odpowiednie doświadczenie.

Ukryta listwa przypodłogowa 60 mm bez powłoki
Najlepsza cena
Szybki podgląd Ulubione
Wstawka MDF do listwy ukrytej 60 mm
Szybki podgląd Ulubione
Ukryta listwa przypodłogowa 60 mm z wstawką MDF
Szybki podgląd Ulubione
Ukryta listwa przypodłogowa 60 mm z wstawką MDF pod taśmy LED
Najlepsza cena
Szybki podgląd Ulubione
Wstawka MDF pod taśmy LED do ukrytej listwy przypodłogowej 60 mm
Szybki podgląd Ulubione
Ukryta listwa przypodłogowa 60 mm bez powłoki
Najlepsza cena
Szybki podgląd Ulubione
Wstawka MDF do listwy ukrytej 60 mm
Szybki podgląd Ulubione
Ukryta listwa przypodłogowa 60 mm z wstawką MDF
Szybki podgląd Ulubione
Ukryta listwa przypodłogowa 60 mm z wstawką MDF pod taśmy LED
Najlepsza cena
Szybki podgląd Ulubione
Wstawka MDF pod taśmy LED do ukrytej listwy przypodłogowej 60 mm
Szybki podgląd Ulubione
Ukryta listwa przypodłogowa 60 mm bez powłoki
Najlepsza cena
Szybki podgląd Ulubione
Wstawka MDF do listwy ukrytej 60 mm
Szybki podgląd Ulubione
Ukryta listwa przypodłogowa 60 mm z wstawką MDF
Szybki podgląd Ulubione
Ukryta listwa przypodłogowa 60 mm z wstawką MDF pod taśmy LED
Najlepsza cena
Szybki podgląd Ulubione
Wstawka MDF pod taśmy LED do ukrytej listwy przypodłogowej 60 mm
Szybki podgląd Ulubione

Kup listwy ukryte przypodłogowe

Listwa spełnia co najmniej dwie użyteczne funkcje: ukrywa technologiczne połączenie wykładziny ze ścianą i służy jako element dekoracyjny. Jednocześnie element ten zajmuje część przestrzeni i utrudnia sprzątanie pomieszczenia. Za główną cechę nowoczesnych trendów w aranżacji wnętrz można uznać minimalizm, z jego niezwykle racjonalną organizacją przestrzeni. W osiągnięciu tego celu pomagają zlicowane ze ściana listwy przypodłogowe.

Rodzaje ukrytych listew

Konstrukcyjnie listwa ukryta jest niezwykle prosta i składa się z dwóch elementów: podstawowego profilu w kształcie litery L lub T oraz wstawki. Wstawki mogą być wykonane z aluminium, MDF, tworzywa sztucznego lub drewna. Niektóre modeli listew nie mają łączników i  narożników zewnętrznych/wewnętrznych.

Standardowe opcje wykończenia ukrytych listew aluminiowych to:

  1. Bez obróbki.
  2. Anodowane.
  3. Biały mat.
  4. Czarny mat.

Istnieje możliwość wykonania różnych dekoracyjnych wstawek: drewnopodobnych, w kolorach RAL, w stylu loftowym itp. Zasadnicze możliwości, czas produkcji oraz cena wstawek niestandardowych są omawiane na etapie składania zamówienia.
 Listwy ukrytego montażu zazwyczaj występują w kilku standardowych rozmiarach 55, 60 mm wysokości. Jeśli zgodnie z projektem projektanta cokół powinien być niższy, istnieje możliwość dostosowania wysokości.

Listwy przypodłogowe z led

Montaż listwy przypodłogowej

Ukryta listwa może być zamontowana za pomocą wkrętów, uszczelniacza lub kleju. Sama instalacja listwy przypodłogowej jest niezwykle prosta, ale jest to przypadek, w którym prostota okazuje się zwodnicza. Profil bazowy montowany jest po ułożeniu podłogi przed etapem tynkowania ścian. I tu zaczynają się trudności. Aby uzyskać pożądany efekt dekoracyjny, podłoga i ściany muszą być idealnie wyrównane. Dlatego najrozsądniejszą decyzją jest powierzenie montażu profesjonalistom.

Po zamontowaniu profilu bazowego ściany trzeba wyrównać płytami gipsowo-kartonowymi, panelami ściennymi lub tynkiem. Potem następują prace wykończeniowe: szpachlowanie i malowanie. Wkładka dekoracyjna montuje się na końcu.. Bazowy profil listwy przypodłogowej nie koniecznie musi być wypełniony wkładką, ponieważ sam w sobie też stanowi ciekawy element dekoracyjny.

Zastosowanie ukrytej listwy przypodłogowej- aktualne opcje

Istnieje kilka opcji dekorowania za pomocą ukrytej listwy przypodłogowej. Najprostszym z nich jest stworzenie jednolitej  płaszczyzny. Aby wdrożyć to rozwiązanie, zaleca się użyć wstawki przygotowanej do malowania, czyli bez wykończenia. Odstęp między wstawką a powierzchnią ściany powinien być minimalny. Po zakończeniu montażu, ściany i wstawki należy pomalować w ten sam kolor. Ważne jest, aby pamiętać, że listwa przypodłogowa wymaga wodoodpornej farby, aby można ją było bez obaw myć w razie potrzeby. Najczęściej ukryte listwy służą do uzyskania następujących opcji:

  1. Kontrastowe obrzeża. W tej opcji wykończenia możesz użyć listwy tej samej konfiguracji: listwa aluminium i MDF wstawka przygotowana do malowania. Stopień kontrastu dobierany jest zgodnie z intencją projektanta: ostry lub gładki, nieco ciemniejszy niż ton ściany. Wśród innych możliwych rozwiązań jest instalacja wkładek pasujących do podłogi lub błyszczącego metalowego obramowania.
  2. Szczelina cieniowa. Efekt ten uzyskuje się poprzez szczelinę między dekoracyjną wstawką a elementem bazowym. W takim przypadku wkładka jest wybierana lub malowana w odcieniu ścian.
  3. Ściana "wisząca" nad podłogą. Dla uzyskania tego efektu stosuje się anodowany profil aluminiowy bez wkładek, w modyfikacji pod tynk lub pod płytę gipsowo-kartonową. Po wyrównaniu powierzchni ściany z górną krawędzią listwy przypodłogowej zawiesza sie ona nieco nad podłogą, tworząc iluzję braku podparcia. Technika ta jest stosowana nie tylko w pomieszczeniach, ale także w dekoracji zewnętrznych elementów architektonicznych.
  4. Ukryte oświetlenie. Listwa nie tylko maskuje i chroni połączenie podłogi ze ścianą, ale służy również do maskowania kabli. Oprócz kanałów kablowych, niektóre modele posiadają dodatkowe kanały na pasek LED. Oświetlenie może mieć na celu wzmocnienie efektu "unoszenia" się ścian lub służyć jako oświetlenie nocne.

Zalety i wady ukrytych listew

Ukryte listwy otwierają nowe możliwości w aranżacji wnętrz. Ich główne zalety:

  1. Łatwe w pielęgnacji.
  2. Uniwersalne, nadające się do kuchni, łazienki, każdego pomieszczenia, a nawet do wykończenia zewnętrznej części elewacji.
  3. Nie zajmuje powierzchni użytkowej.
  4. Kompatybilny ze wszystkimi wykończeniami podłóg i ścian
  5. Ułatwia sprzątanie.
  6. Maskują okablowanie.

listwy przypodłogowe chowane w ścianie

Z najbardziej oczywistych wad warto wspomnieć o dość wysokim koszcie i wymaganiu dokładności geometrii ścian i podłóg.

Jak wybrać ukrytą listwę przypodłogową

Podsumowując możliwości dekoracji wnętrz, warto powiedzieć o wyborze listwy przypodłogowej.

  1. Bez powłoki. Jest to najbardziej budżetowa opcja zalecana przy rozwiązaniach projektowych z wykorzystaniem wstawki.
  2. Anodowany. Zwiększa odporność metalu na wpływy zewnętrzne, ma jasnoszary matowy odcień. Może być stosowana z wstawkami lub bez, jednak ze względu na oszczędność kosztów jest ogólnie zalecana do instalacji bez wstawek w kuchni lub łazience.
  3. Pomalowany. Stosowana we wnętrzach z jednolitymi płaszczyznami i kontrastowymi obrzeżami. Malowanie fabryczne odbywa się w kilku wariantach: połysk, strukturalny, mat i półmat.

Szukaj