Listwa przypodłogowa aluminiowa anodowana i do malowania od producenta
Nowoczesne wnętrze często ma wyraziste detale. W rzeczywistości aluminiowa listwa przypodłogowa we wnętrzu nie zawsze pełni tylko rolę dekoracyjną. Materiał ten znajduje zastosowanie we wnętrzach o różnym przeznaczeniu i stylu. Jest droższy niż analogi drewniane i plastikowe, ale służy kilka razy dłużej.
Cechy aluminiowej listwy przypodłogowej
Głównym materiałem do produkcji takiej listwy przypodłogowej są stopy aluminium, w szczególności AD-31 (EN AW 6060). Na rynku są dostępne kilka rodzajów aluminiowych listew przypodłogowych:
- Anodowane. Podczas utleniania anodowego na powierzchni metalu tworzy się warstwa tlenku o grubości do 200 µm. Zapewnia ochronę przed zniszczeniem w przypadku ewentualnego kontaktu z agresywnymi związkami chemicznymi oraz tworzy dodatkowy efekt dekoracyjny.
- Do malowania na dowolny kolor RAL z katalogu.
Rodzaje listew dostępne w Polsce
W zależności od geometrii profilu listwa może być prostokątna, łukowata, kręcona, płaska, z podświetleniem, z rowkiem na taśmę LED i kanałem kablowym.
Listwę dostępne są o wysokości 60 mm, ta wysokość jest uważana za uniwersalną. Większość modeli zawiera elementy dokujące do tworzenia złożonych konturów: złącza, zaślepki, narożniki zewnętrzne i wewnętrzne. Modele płaskie dobrze się wyginają i nadają się do wykańczania zakrzywionych konturów, w tym okrągłych kolumn.
Opcje zastosowania aluminiowej listwy przypodłogowej
Aluminiowa listwa przypodłogowa jest potrzebna do zamaskowania połączeń ścian i podłóg. Ale oprócz funkcji estetycznej chroni połączenia przed kurzem i wilgocią.
Klasyczna modyfikacja listwy ściennej z kanałem kablowym to idealne rozwiązanie do układania ukrytego okablowania, zwłaszcza jeśli nie można kuć ściany.
Modele przeznaczone do montażu podświetlenia to prawdziwe znalezisko dla projektanta. Taka listwa z taśmą LED może być używana zgodnie z jej przeznaczeniem, jako oświetlenie nocne lub estetyczny element wykończeniowy. Niezwykły efekt ściany "wiszącej" nad podłogą, tak popularny we współczesnej interpretacji minimalizmu, hi-tech, loft, steampunk i pokrewnych stylów, powstaje najczęściej przy użyciu ukrytej aluminiowej listwy. Warto dodać, że anodowane aluminium najbardziej harmonijnie prezentuje się w ultranowoczesnych stylach wnętrz.
Modele listew przypodłogowych imitujące inne materiały, takie jak drewno lub kamień, są popularne w klasycznym lub wiejskim stylu wnętrza.
Aluminium dobrze komponuje się ze wszystkimi rodzajami wykończeń ścian i podłóg. Nadaje się do płyt kartonowo-gipsowych, tynku, tapet, płytek, linoleum, parkietu.
Zalety i wady listew aluminiowych
Aluminiowe listwy przypodłogowe są trwałe, nie podlegają deformacji, korozji przy wysokiej wilgotności i temperaturze, nie boi się nawet najbardziej agresywnych środków chemii gospodarczej i szkodników, takich jak gryzonie i owady. Materiał jest odporny na zużycie i może być stosowany w pomieszczeniach publicznych.
Aluminiowa listwa przypodłogowa jest łatwa w montażu. Istnieje kilka opcji mocowania: za pomocą kleju lub śrub. W pomieszczeniach o dużym ruchu lub ekstremalnym mikroklimacie (kuchnia, łazienka) najlepiej zamontować listwę przypodłogową za pomocą śrub i kołków.
Wadą aluminiowych listew przypodłogowych jest ich wysoki koszt. Aluminium może wyraźnie ciemnieć pod wpływem bezpośredniego światła słonecznego. A to, czy wrażliwość miękkiego metalu na działanie ścierne jest uważana za wadę, jest dość kontrowersyjne. Tam, gdzie aluminiowa listwa przypodłogowa we wnętrzu służy przede wszystkim jako dekoracja, rzadko pojawia się potrzeba środków ściernych. W przypadkach, gdy funkcja ochrony jest znacznie ważniejsza (w pomieszczeniach produkcyjnych), utrata estetyki nie jest krytyczna.
Jeśli potrzebujesz aluminiowej listwy przypodłogowej w atrakcyjnej cenie w Polsce - zawsze chętnie pomożemy! Zapraszamy do współpracy!