Specyfika technologii produkcji cokołu do instalacji ukrytej

Specyfika technologii produkcji cokołu do instalacji ukrytej

Zawartość
  1. Wstęp
  2. Etapy produkcji profili
  3. Tworzenie sekcji profilu
  4. Dodatkowa obróbka elementów profili

Wstęp

Najtrudniejszą częścią cokołu ukrytego jest podstawowy profil aluminiowy. Aby chociaż w ogólnym zarysie przedstawić sposób wykonania listwa ukryta przypodłogowa, należy odwołać się do technologii obróbki aluminium. Zgodnie z klasyfikacją konsumencką ten rodzaj profili aluminiowych jest klasyfikowany jako wewnętrzny. Ekspert doda, że ​​jest to tłoczony profil pusty o normalnej wytrzymałości i normalnej dokładności wykonania.

Etapy produkcji profili

Proces technologiczny składa się z kilku etapów:

  1. Odlewnia Na tym etapie do wytopu aluminium wprowadzane są niezbędne składniki stopowe i formowane są stałe wlewki lub bryły o zadanym kształcie.
  2. Pilny. Wykroje poddawane są odkształceniom plastycznym w celu uzyskania elementów profilowanych o pożądanym kształcie i wielkości.
  3. Cięcie profili i starzenie metali.
  4. Obróbka powierzchni profilu.

Etap castingu jest najtrudniejszy, najbardziej odpowiedzialny i wymagający dużych zasobów. Skład chemiczny metalu decyduje o jego właściwościach, w związku z czym jakość wstępnie odlewanych półfabrykatów jest kluczowym warunkiem jakości gotowego profilu.

Odkształcenie plastyczne nagrzanych półwyrobów na etapie prasowania odbywa się kilkoma metodami: prasowanie bezpośrednie, odwrotne lub doczołowe. Profile wewnętrzne mają złożony przekrój i są wytwarzane metodą prasowania wstecznego.

W przypadkach, gdy od gotowego produktu wymagana jest szczególnie wysoka wytrzymałość, stosuje się metodę wytłaczania w jednej z odmian: na zimno, na ciepło lub na gorąco. W przypadku tej metody obróbki wlewek jest podgrzewany do temperatury określonej wymaganiami technologicznymi.Stop jest następnie podawany do wytłaczarki i przepychany przez matrycę.

Tworzenie sekcji profilu

Matryca jest najważniejszą częścią procesu produkcji elementów profili. W najprostszej postaci wygląda jak stalowy dysk z otworem. Kontur otworu w matrycy odpowiada pod względem kształtu i wymiarów liniowych przekrojowi profilu.

Sam proces tłoczenia jest stosunkowo prosty. Przedmiot obrabiany podgrzany do temperatury 400 ° C ... 550 ° C (w zależności od cech technologii i stopu) jest ładowany do ogrzewanego pojemnika. Stempel prasy jest wciskany do pojemnika i wytwarza ogromny nacisk podczas ruchu. Metal jest przepychany przez otwór matrycy i wychodzi z przeciwnej strony w postaci profilu o zadanym przekroju. Do produkcji profili o złożonym przekroju stosuje się bardziej złożone matryce niż tylko krążek z otworem.

W procesie prasowania uzyskuje się odcinki profilu o długości do 70 metrów. Po schłodzeniu są cięte na standardowe segmenty. Standard profilu wewnętrznego to zwykle 3 metry.

Dodatkowa obróbka elementów profili

Starzenie aluminium ma na celu wzmocnienie metalu i usunięcie wewnętrznych naprężeń w produkcie. Proces polega na podgrzaniu profilu do temperatury w zakresie 150°C...290°C (wyżarzanie) i szybkim schłodzeniu (hartowanie). Następnie metal jest utrzymywany przez pewien czas w stabilnej temperaturze.

Ostatnim etapem produkcji profili jest nakładanie powłok ochronnych i dekoracyjnych. Może być:

  1. Powłoka polimerowa malowana w standardowych kolorach;
  2. Polimer imitujący kolor i fakturę materiałów naturalnych;
  3. Anodowanie.

Anodowanie to sekwencyjna mechaniczna, chemiczna i elektrochemiczna obróbka metalu. Ostatecznie na powierzchni tworzy się gęsty film, który chroni metal przed korozją. Podczas obróbki elektrochemicznej można uzyskać kolorowe związki, które służą do imitacji droższych metali.

Profil sprzedawany jest z przygotowanymi listwami ozdobnymi. Ostateczny montaż gotowego produktu odbywa się bezpośrednio w sieci detalicznej.

Podziel się tą historią na:
Nie ma jeszcze recenzji
Napisz komentarz

Szukaj